Bir erguvanlar vardı , pembe mi desem deli mi desem , bu ümit olmasa içimde , buralarda bir gün beklemem. necati cumalı

9 Nisan 2012 Pazartesi

Ateşböceği Yolu - Kristin HannahKış  boyunca   arkadaşlarım  ,  çevremdekiler  Kristin  Hannah  romanlarını  okudular  :  Ateşböceği  Yolu  ,  Kış  Bahçesi  ,  Gerçek  Renkler .  Bense  sıranın  yeni  gelmesiyle  Ateşböceği  Yolu 'nu  elime  aldım  ve  bitene  kadar  bırakamadım  .  Hemen  yazarın  diğer  kitaplarını da  alıp  okuma  sırasına   koydum  ,  zamanı  gelince  okuyacağım  . 

Ateşböceği  Yolu  ;  dostluğun  ,  ailenin  ,  sevgi  ve  sadakatin  öneminin  çok  güzel  anlatıldığı  bir  kitap .  Kitapta  bir  yandan  dostlukları  yaklaşık  otuz  yıl  öncesine  dayanan  iki  kadının  çarpıcı  hikayesi   akıcı  bir  dille  anlatılırken  ,  diğer  yandan  70 'li  yıllardan  günümüze  moda  şarkılar  ,  kıyafetler  ,  saç  ve  makyaj  stilleri  gibi  nostaljik  detaylara  da  yer  veriliyor  .  Fikir  vermesi  açısından  kitaptan  birkaç  alıntı  :

Onlara  Ateşböceği  Yolu  kızları  derlerdi .  Onlar  tanışmadan  önce  bu  yol  hiçbir  yere  çıkmıyordu  sanki ;  adını   dünyanın  bu  sarp  mavi  ve  yeşil  ucunda  hiç  görünmeyen  bir  böcekten  alan  bir  taşra  yoluydu  .  Sonra  o  yolu  birbirlerinin  gözleriyle  görmeye  başladılar  . Yamacın  başında  yanyana  durduklarında  ,  günün  birinde  gidecekleri  bütün  o  yerleri  görürlerdi  .  Geceleri  yanyana  olan  evlerinden  sıvışıp  o  yolda  buluşurlardı  .  Aşırdıkları  sigaraları  içer  ,  bağıra  bağıra  "Billy  ,  Don't  Be  Hero " şarkısını  söyler  ve  birbirlerine  herşeyi  anlatırlardı  .  Artık  onları  tanıyan  herkes  için  TullyileKate  olmuşlardı  ve  otuz  yıldan  daha  uzun  süre  bu  arkadaşlık  yaşamlarının  hasar  geçirmeyen  bölgesi  olmuştu :  Güçlü  ,  dayanıklı  ,  güvenilir .

Hayat  hikayeni  yazmanın  komik  tarafı  da  bu  işte  .  Önceleri  tarihleri  ,  zamanları  ve  isimleri  hatırlamaya  çalışıyorsun  .  Sanıyorsun ki   hayatın  sadece  olaylardan  ibaret  ,  geriye  dönüp  baktığında  sadece  başarılarını  ve  başarısızlıklarını  ,  gençliğinin  ve  orta  yaşlarının  önemli  tarihlerini  hatırlayacağını  düşünüyorsun  .  Ama  hiç de  öyle  değil  aslında .
Sevgi  ,  aile  ,  kahkahalar  .  Sadece  bunlar  kalmış  aklımda  .    Hayatımın  çok  büyük  bir  bölümü  boyunca  elimden  geleni  yapmadığımı  ya da  yeterince  fazla  şey  istemediğimi  düşündüm  durdum  hep .  Herhalde  aptallığımı  bağışlarsınız  .  Çok  gençtim  o  zamanlar  .  Çocuklarımın  onlarla  ve  kendimle  ne  kadar  gurur  duyduğumu  bilmelerini  istiyorum  .  İhtiyacımız  olan  herşey  bizdik  aslında  ;  siz  ,  babanız  ve  ben  .  Hayatım  boyunca  istediğim  herşeye  sahiptim  . 
SEVGİ .
Aklımızda  bir tek  bu  kalacak .

42 yorum:

 1. Ben halen okumadım Zeynebim :( çok duyarlı, çok okunası bir kitap olduğunu arkadaşlarımda söyledi, en kısa zamanda alıp okucam :) çok teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslıcım kesinlikle tavsiye ediyorum .
   Ben teşekkür ediyorum , mutlu akşamlar.

   Sil
 2. Bende çok duydum yazarın kitaplarını ama okuma fırsatım henüz olmadı. Şimdi düşünüyorum da ne çok okunacak kitap birikti....
  İyi akşamlar Zeynep.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın okunacak çok kitap birikti , hepsini okumak için sabırsızlanıyorum .
   Mutlu akşamlar canım .

   Sil
 3. Çok duygusal ve beni derinden etkileyen bir kitapdı.Duygusal roman sevenler kesin okusun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın , kitabın sonu beni epey bir sarstı diyebilirim .Gerçek renkler ve kış bahçesini de aldım , onlar sıralarını bekleyecekler artık .
   Teşekkür ederim , sevgiler.

   Sil
 4. bu kitabı zevkle okuyanlardanım gerçekten çok güzel ve sürükleyici bir kitap sonunda gözyaşlarımı tutamamıştım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabın sonundan ben de çok etkilendim ve ağladım , dostluk ve sevgiyi çok güzel anlatıyor .
   Teşekkür ederim yorumun için , sevgiler.

   Sil
 5. cok guzel bı kıtaba benzıyor okuyacaklarımın arasına eklıyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok beğeneceğini umuyorum Biricitim , çok da hüzünleneceksin .
   Sevgiler.

   Sil
 6. Öncelikle tanıtım için teşekkür ediyorum...hemen hemen hepimizn yaşadığı yaşayacağı hafızalarımızda yer edecek hayata dair kah hüzünlendiğimiz kah güldüğümüz düşündüğmüz hikayeler değilmidir hayat denen gerçek...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canım , tamamiyle düşüncene katılıyorum .
   Ben teşekkür ederim , sevgiler.

   Sil
 7. Evde okuma sırası bekleyen kitaplarıma bu da eklenecek. Güzel bir anlatımı var gibi, paylaşımınız için teşekkürler. En kısa sürede başlayacağım.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel ve akıcı bir anlatım . Zaten bitmeden elinden bırakamıyor insan . Okuduktan sonra yorumunu bekliyorum , sevgiler.

   Sil
 8. Yorumları da okuyunca okumak farz oldu.Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pembe kekiğim , çok seveceğini umuyorum , teşekkürler canım .

   Sil
 9. ben de Hannah okumak istiyorum, gerçekten bir dahaki siparişimde mutlaka alacağımdan kendilerinden, teşekürler paylaşım için:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim . Bu kitabı sevince , Kış bahçesi ve Gerçek Renkleri de aldım , sırasını bekliyorlar , sevgiler.

   Sil
 10. zeynepcim sadece kitabin basligi yetiyor beni bu kitabi okumaya ikna etmeye !!! gercekten basligini cok sevdim ! ve içindeki konuda ayri bir ilginç ;) tesekurler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim Eda . İpek Böceğime uygun bir kitap ; Ateşböceği yolu .
   Mutlu bir gün diliyorum canım .

   Sil
 11. 2 sene önce okudum ve herkese de tavsiye ettim.Okuduktan sonra elden ele dolaştı kitabım hala arkadaşlar arasında geziyor, elime daha ulaşmadı:=)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel . Kitapları elden ele vererek okumayı seviyorum , sonra bir araya gelip yorumunu yapmayı .
   Ben de uzun süredir yazarın kitaplarının methini
   duyuyorum , okuyacak çok kitap olunca anca sıra geldi .
   Teşekkür ederim , sevgiler.

   Sil
 12. Zeynepcim benim elimde bir kitap var 3-5 gündür süründü Bir düşten ibaret, cüzzamlı bir kızın öyküsünü anlatıyor çok sıkıldım karardım şöyle güzel bir kitap olsada okusam diyordum. Eee şimdi Zeynepcim diyorki bu kitap güzel alıp okumammı. Aslında beğeneyim beğenmeyeyim kitap yarım bırakmak hoşuma gitmiyor. Kim olursa olsun bir emek vermiş. Belki daha sonra okurum. Akşam işten çıkınca senin tavsiyene uyacağım. Teşekkürler canımsın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım keyifli olduğu kadar hüzünlü bir kitap . Hayat gibi .
   Teşekkür ederim canım , sevgiler.

   Sil
 13. hiç okumadım ama çok isterim.çok güzelmiş .tavsiyen için teşekkürler zeynepçim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim canım , beğeneceğini umduğum bir kitap , sevgiler.

   Sil
 14. Hiç okumadım ama merak ettim,en kısa zamanda okuyacağım,sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok beğeneceksin canım , birbiriyle sıkı dost iki kadının hikayesi olması da kitabı bizler için daha cazip kılıyor , sevgiler.

   Sil
 15. Boğazımı düğüm düğüm eden, sürekli gözlerimin dolmasına sebep olan bir kitaptı, çok etkileyiciydi. Bu kitapla Hannah'yı çok sevdim. Kış Bahçesinde aşık oldum resmen. Sayfalar ilerledikçe masalın anlatılması için acaip sabırsızlanmıştım. Zaten kadının kitapları seni o kadar içine alıyor ki, kitap bittiğinde etrafa şaşkın şaşkın bakıyosun, nerdeyim ben diye. Sevgiler canım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah sorma Bahar , bittiğinde birkaç saat boğazımdaki düğümler geçmedi , her bahaneyle ağladım .
   Kış Bahçesi 2. kitabı zannedersem , elimdeki kitap bitince ona başlayacağım , sevgiler.

   Sil
 16. ne güzelmiş konusu.
  ismi de şahane.
  ve sevgi.
  görmüştüm okumamıştım.
  okunurmuş.
  :)

  YanıtlaSil
 17. Ben çok sevmiştim bu kitabı Zeynep'im, yeri çok ayrıdır bende. Sen de iyi ki tanıttın, sayende daha fazla insana ulaşacak bence. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mayacım , çok teşekkür ediyorum canım .
   Mutlu bir gün diliyorum , sevgiler.

   Sil
 18. Konusu ve anlatımı ilgmi çekti. Kitabı duymuştum fakat emin olamadığım için almamıştım. Bu kitabı listeme ekledim canım. Teşekkürler paylaşımın için sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğeneceğini düşünüyorum , ben teşekkür ederim , sevgiler.

   Sil
 19. Hemen okunacaklar listesine alındı..
  Sevgler canım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Meliha , kesinlikle tavsiye ediyorum canım , sevgiler.

   Sil
 20. ben sadece döneme ait müzikler, giysiler ve olaylardan bahsetmesini sevmiştim bu kitabın. onun haricinde fazla ajitasyona yönelik buldum. bir de kendi içinde tutarsız. yazar kendi bile neyin ne olduğuna karar verebilmiş değil gibi. o yüzden yer yer ne saçma diyerek okudum. tüm bunlara rağmen dili oldukça akıcıydı diyebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben dostluğu , sadakati ve ailenin önemini güzel anlattığı için de sevdim bu kitabı . Sonu çok hüzünlü ama hayatın içinde hüzün de var .
   Döneme ait müzikler , giysilerle ilgili anlatımı haklısın çok hoştu .
   Teşekkür ederim canım , sevgiler.

   Sil
 21. Evet güzel kitaba benziyor. Sen de hoş bir alıntı yapmışsın. Teşekkürler. Öpüyorum Zeynep'cim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol canım , mutlu , keyifli bir gün diliyorum , sevgiler.

   Sil

Yorumlarınızı okumak beni çok mutlu ediyor . Sevgilerimle . Zeynep .
Thanks for visiting and sharing a thought with me.